rally
Förare Johanna Ehlin
Hund SE AGCH, SAG(HOPP)CH
Black Zone's Red Rally Racoon "Rally"
Ras Australian shepherd
Född  2006-07-28

Bruks Uppflyttad till lägreklass spår
Lydnad 1:a pris Lydnadsklass 2
Agility

SE AGCH
SAG(HOPP)CH
Ind.

kvalad till agility-SM 2012 och 2015 

Klubbmästare agility 2012

Rallylydnad  
Utställning  
Övrigt MH

Ambmarpåpallen1

Förare

Marie Larsson

Hund KORAD SPH11 SPH111 LP1 LP11 LP 111 RLDN RLDF Chappleline Sweet Amber  "Amber"
Ras Australian Shepherd
Född 2012-07-12

Bruks Godkänd elitspår
Lydnad LP1,  LP 2, LP3 
Agility  
Rallylydnad

RLDN, RLDF

Utställning HP valpklass, Bruksklass/Very Good
Övrigt

Godkänt anlagsprov viltspår, Godkänt öppenklass spår med HP

Genomfört MH 1a: på skott

Godkänt doftprov NW klass 1 och klass2 (off)

68P NW klass2 (off), samt klassvinst i delsök

Uppflyttad till officiell klass2 TSM med 100 poäng, plac2/50.

Två klassvnister LKL2 (170,5P och192,5P)

Tre klassvinster LKL3 (177,5p, 189,5P, 178,5P)

Klubbmästare/vinnare klass3 aussie- SM 2016

Årets Noseworkekipage UBK 2017, Årets Noseworkaussie SASK 2017

 

 

Lisa upplet

Förare Lillian Holmér

Hund  LP1 RLDN RLDF  Icebabes Artemis "Lisa"

Ras  Australian Shepherd

Född  2008-03-04 


Bruks

Lydnad  LP1

Agility

Rallylydnad  RLDN RLDF

Utställning  Ökl 1

Övrigt  MH, tävlar agility, tävlar avancerad klass, tävlar nosework klass1 (inoff)

Ella

 

Förare

Elisabeth Sterner

Hund SLCH SE RALLYCH LPI LP11 LP111 RLDN RLDF RLDA RLDM El Merino's True Stuff "Ella"
Ras Australian Shepherd
Född 2012-02-03

Bruks Godkänd högre klass spår. Godkänt BH
Lydnad LP1, LP11,LP111, Svensk lydnadschampion
Agility  
Rallylydnad  RLDN RLDF RLDA RLDM, Rallylydnadschampion
Utställning  
Övrigt

Genomfört MH Klubbmästare i SASK  lägrespår 2013

Årets lydnadshund UBK 2014

Vinnare av lydnadsklass 3 Ungdoms SM 2015

Godkänd rallylydnad mästarklass

Rasmästare i Rallylydnad SASK 2017

gem
Förare Karin Westerlund
Hund LPI
Richbourne True Gem "Gem"
Ras Labrador retriever
Född  2005-01-30

Bruks
Lydnad LP 1
Agility
Rallylydnad
Utställning
Övrigt 1:a pris nybörjarklass jaktprov
evamango
Förare Eva Molin
Hund Mandylike's Painstaker "Mango"
Ras Labrador retriever
Född  2007-04-29

Bruks Godkänd elitklass spår
Uppflyttad till högre klass sök
Lydnad 1:a pris Lydnadsklass 3
Agility  
Rallylydnad  
Utställning  
Övrigt MH
Brukshoppet 2011

 

Hera & jag

Förare: Sara Frid

Hund: LD startklass RLDN RLDF RLDA RLDM SE RALLYCH Labbret´s Rio Grande "Hera"

Ras: Labrador Retriver

Född: 2015-08-11


Bruks:  Uppflyttad till lägre

Lydnad: 1:a pris LKL1, LD startklass

Agility:  Två pinnar agility 1, en pinne hoppklass1

Rallylydnad: RLDN RLDF RLDA RLDM SE RALLYCH

Utställning.

Övrigt:  Vinnare trippelchansen i startklass, Kramfors 2017

 
 
 

 

Melvin

Förare: Gunilla Byberg

Hund: SE RALLYCH LD startklass LD RLDN RLDF RLDA RLDM Agdalavallarnas Ripp "Melvin"

Ras: Border Collie

Född: 2016-06-15


Bruks:
 
Lydnad: LD Startklass uppflyttad
 
Agility:
 
Rallylydnad: RLDN, RLDF, RLDA, RLDM, Rallylydnadschampion
 
Utställning:
 
Övrigt: 
 

Gunilla Aby2

Förare Gunilla Byberg

Hund RLDN RLDF RLDA RLDM Athena "Aby"

Född 2012-08-29

Ras Blandras


Bruks

Lydnad

Agility

Rallylydnad RLDN RLDF RLDA RLDM

Utställning

Övrigt

sanna clippa1

 
Förare Sanna Engström
Hund KORAD LP1 RLDN RLDF BH Iaxedex Clippa "Clippa"
Ras Schäfer
dd

 2009-05-09


 

 
Bruks Uppflyttad till elitspår Godkänt BH
Lydnad LP1
Agility  
Rallylydnad RLDN,RLDF
Utställning  
Övrigt MH
gk mentaltest 412 p
SofiaTzuni
Förare Sofia Dahlgren
Hund RLDN Bröderna Raskenstam Tzuni "Tzuni"
Ras Malinois

Född

 2005-01-18


 


Bruks 3 x Cert elitklass skydd
1 x Cert elitklass sök
Uppflyttad elitklass spår
SM skydd 2011
Lydnad 1:a pris Lydnadsklass 2
Agility  
Rallylydnad RLDN
Utställning  
Övrigt MH
Årets bruksekipage UBK 2009, 2010

Sanna och Asics

Förare   Sanna Dahlgren

Hund    RLDN Mordidos Asics "Asics"

Ras        Malinois

Född      2011-05-25


Bruks    

Lydnad   1:a pris lkl 1

Agility

Rallylydnad   RLDN

Utställning

Övrigt      MH

Inezfin

Förare      Agneta Fredriksson

Hund      KORAD  LP1 LP2 SPH1 Chiltanas Iron Inpossibel "Inez"

Ras           Rottweiler

Född         2014-07-12

 


Bruks        Uppflyttad högre spår. Uppflyttad högre sök

Lydnad     LP1, LP2

Agility

Ralllydnad

Utställning    Exellent, CK juniorklass

Övrigt            MH, KORAD 492 P

Zegra Hopp

Förare Zandra Tornstam

Hund LP1 LP11 Bee & Tees Cheerful Cayla "Segra"

Ras Rottweiler

Född 2010


Bruks

Lydnad  LP1 LP11

Agility

Rallylydnad

Utställning Excellent Ukl
 
Övrigt MH

 

Cix

Förare: Mette Fredriksson

Hund: Borderness Cix

Ras: Border Collie

Född: 2016-09-18


Bruks:

Lydnad: Startklass med uppflyttning, 187P och klassvinst, 1:a pris LKL1 med klassvinst

Agility:

Rallylydnad:

Utställning:

Övrigt:

Jenny och Hetzer

Förare Jenny Schultzberg

Hund Tjh (Rh)  Kofösarens Blue Bonnie "Hetzer"

Ras      Australian stockdog/Working Kelpie

Född    2012-03-31


 

Bruks Uppflyttad till RH-T RuinsökB/ruinsök B i IPO-R

Lydnad

Rallylydnad

Agility

Utställning

Övrigt Godkänd tjänstehund räddning, Uppflyttad till RH-T RuinsökB/ruinsök B i IPO-R

 

 

 

thumbnail_Zaga&Zingvår2017liten

Förare: Zaga Fondelius

Hund: SE AG(hopp)CH SE AGCH AHGD 11 LP1 RLDN RLDF RLDA Skegårdens Amazing Anja "Zing-Zing"

Ras: Shetland Sheepdog

Född: 2012-05-15


Bruks:

Lydnad: LP1

Agility: SE AG (Hopp) Ch, SE AGCH

Rallylydnad: RLDN RLDF RLDA

Övrigt: Kvalat till agilitySM 2016, 2017,2018, andraplacering i Sheltie VM lag, Landslaget i agility 2016, kom med 2017 (men tackat nej), BPH


tingel
Förare Mimmi Johnsson Berger
Hund LPI LPII LPIII
Zinnamies Tingeling "Tingel"
Ras Dalmatiner
Född

 2007-03-10


 


Bruks Uppflyttad till lägreklass spår
Lydnad LPI, LPII, LPIII
2:a pris Lydnadsklass elit
Agility  
Rallylydnad  
Utställning 1:a Ukl, 2:a Ökl
Övrigt MH
Årets lydnadsdalmatiner 2009 och 2011

 Ztellapris

rare  Margareta Skaaret

Hund  C.I.B&NORD UCH  DK V-10  FI UCH  NORD JV-07 Se LCH 

Se RLCH SE RALLYCH SE VV-14  RLDN RLDF RLDA RLDM Akinnaz Oh’Ztella

Ras   Pumi

Född  2006-12-04


 

Bruks

Lydnad      Champion juni 2014, CACIOB 2013

Agility

Rallylydnad RLDN RLDF RLDA RLDM RALLYLYDNADSCHAMPION

Utställning Internationell & nordisk (svensk, dansk, finsk, norsk) champion

                   Dansk vinnare  2010 

                   Svensk Veteranvinnare 2014

                   Nord Juniorvinnare 2007                

Övrigt      Godkänt anlagsprov viltspår. Godkänt anlagsprov vallning

Lava med NordicStyle-apport

Förare Ulrika Skarp
Hund Se LCH LPI, J Rockamore Easy to Love "Lava"
Ras Borderterrier
Född  2005-09-22

Bruks Godkänd i elitspår
Lydnad LPI, Se LCH
Agility  
Rallylydnad  
Utställning 1:a CK B/J-klass
Övrigt Godkänt grytanlagsprov MH

 lova & Yvonne

 Förare Yvonne Karlsson

 
Hund BALTIC WINNER 08,SEUCH , LVUCH , FINUCH & C.I.B RLDN
Moalitz Lova Lavendel "Lova"
 
Ras japansk spets
 
Född

 
Bruks
 
Lydnad Lydnadsklass1
 
Agility Tävlar klass 2 har har en agilitypinne
 
Rallylydnad Rallylydnad fortsättning
 
Utställning BALTIC WINNER 08,SEUCH , LVUCH , FINUCH & C.I.B
 
Övrigt
 
 
 
 
 

 

Tenchi hopp

Förare Yvonne Karlsson

Hund SE JV-12 SUCH, FINUCH, NOUCH & NORDUCH Moalitz Tokui Tenchi "Tenchi"

Ras Japansk spets

Född

 


 

Bruks

Lydnad

Rallylydnad

Agility Tävlar agility1 har en pinne

Utställning SE JV-12 SUCH, FINUCH, NOUCH & NORDUCH

Övrigt

 
 
 

 

 caypris1

Förare: Bodil Olsson

Hund: KORAD SPH1 Cayenne

Ras:  Australian kelpie

Född: 140101

 Bruks:    Uppflyttad ur appellspår med klassvinst, 
                Lägre spår. Uppflytt och 2:a placering
 
Lydnad: LK1 1:a pris klassvinst, 
               LKII 1:a pris 2:a placering
               LKIII 2:a pris klassvinst
               Nya lydnadsklass II 1:a pris och klassvinst
               Nya LKL 111 1:a pris
 
 Utställning: Junior exellent
                     Junior exellent BIM CK
                     Unghund exellent BIM
                     Bruksklass exellent CK R-cert
                     Bruksklass exellent Cert, BIR
 
Övrigt:  Genomfört MH 2.a skott , 
Nosework godkänt DP klass 1 och klass2, NW klass1 2 st godkända resultat med 100 p TSM och 2 Diplom, 1 klassvinst (1/78). Godkänd mentaltest. Årets Lydnadsekipage 2017 UBK.
 

 

 

carro zeus1

Förare: Caroline Blom

Hund:  SE RALLYCH LD startklass RLD N RLD F RLD A RLD M Cefeus Zeus II

Ras:     Australian kelpie 

Född:  2013-12-28 


 Bruks:

Lydnad: LDStartklass

Agility:  Uppflyttad till agility klass3 och till hoppklass3

Rallylydnad:  RLDN RLDF RLDA , RLDM, Rallylydnadschampion

Utställning:  BIR unghund, exellent, CK

Övrigt:  MH 1:a skott, Godkänt doftprov Nosework klass1, Nosework klass1 TSM officiell,100 P och 1 Dilpom

 

 

 

Haven

Förare  Susanne Jaczewski

Hund    FD1 FD2 SeCH freestyle Meet MyOwn Creation Crispy "Haven"

Född    2012-04-29

Ras      Australian Shepherd


Bruks  

Lydnad   1:a pris LK1 195,5 poäng 1:a pris LK2 170,5 poäng

Agility   1 pinne hoppklass 2

Rallylydnad

Utställning  Cert, Bir

Övrigt Cert i freestyle klas3,

 Freestyle: FD1 FD2,

1:a årets nybörjare i Freestyle 2013,

1:a årets australian shepherd i Freestyle 2013,

Heelwork to music uppflyttning klass 1,  MH 1:a på skott

 
 
Lovisa & Cinna small
Förare Lovisa Nilsson
Hund RLD N, RLD F, LPI, LP11 Arelidsaussie Fairy Tale "Cinna"
Ras Australian Shepherd
Född 2010-04-05

Bruks Godkänd lägre sök
Lydnad LPI LPll Förstapris LKL3
Agility  
Rallylydnad RLD N, RLD F
Utställning  
Övrigt

MH. Klubbmästare i SASK appellsök 2013,

Årets lydnadsekipage UBK 2013

Astra

Förare  Susanne Jaczewski

Hund  RLD N RLD F Meet MyOwn Ferrari "Astra"

Född  2012-11-24

Ras  Australian shepherd


Bruks 

Lydnad  1:a pris LK1 185,5 poäng

Agility  1 pinne AG1

Rallylydnad  RLDN RLDF

Utställning

Övrigt  Genomfört MH 1:a på skott, Reklamhund Vinnare Agria freestyle cup trial klass1 U-SM guld freestyle klass1 3 SM pinnar med laget running bitches

 
 

Dimo2

Förare  Karin/Lisa Engström

Hund  LP1 LP2  RLDN RLDF Diamond  "Dimo"

Ras  American Miniature Shepherd   

Född  2013-04-


Bruks

Lydnad  LP1, LP2

Agility

Rallylydnad   RLDN, RLDF

Utställning

Övrigt  Tävlar LKL3. Godkänt DP Nosework klass1. Nosework klass1 75 Poäng

 

 

 

monica o bosse

Förare Monica Hermansson

Hund   Zetastar Noble Rock Cashel "Bosse"

Ras  Labrador Retriver 

Född  2011-06-10


Bruks   Uppflyttad till lägre sök

Lydnad

Rallylydnad

Agility

Utställning

Övrigt  MH, FART (funktions- och arbetstest retriever), Godkänt inträdesprov TJH Räddning, 
Tränar personeftersök (extern räddningshund - polisen).

 

Jenny och Quila

Förare: Jenny Blomqvist/Sabina Blomqvist


Hund: SPH11 SPH111 RLDN Blackbound Keeley, kallas för Qila


Ras: Labrador


Född: 2014-04-30


Bruks: 2 Cert i elitspår med klassvinst

Lydnad: Startklass uppflyttad med klassvinst

Agility:

Rallylydnad: RLDN

Utställning:

Övrigt: MH, 3:e pris Nkl B-prov i jakt. Årets Spårekipage och årets Bruksekipage UBK 2017. Stina Liljeqvists minnespris UBK 2017

 

 

Gunilla och Yuni

Förare: Gunilla Byberg

Hund: RLDN Little Miss June "Yuni"

Ras: Blandras

Född: 2017-05-03


Bruks: Lydnad:

Rallylydnad: RLDN

Agility:

Utställning:

Övrigt:

 
Karma
 
Förare  Kjell Pettersson (AGILITY)/Mona Åberg (LYDNAD och RALLYLYDNAD)
 
Hund  LPI, LPII, RLD N, RLD F, RLD A, RLD M, Tultgårdens Flickan med Karisma ”KARMA”
 
Ras   Golden retriever
 
Född   2007-03-19

 Lydnad  LPI, LPII
 
Agility  Agilityklass 3, Hoppklass 3
 
Rallylydnad  RLD N, RLD F, RLD A, RLD M
 
Utställning
 
Övrigt
 
 

 

Gunilla o Nessa

Förare Gunilla Byberg

Hund LP1 LP11 RLDN RLDF RLDA RLDM Yolinessa "Nessa"

 Ras  Blandras

Född  2010-05-03


 Bruks

Lydnad  LP1 LP11

Rallylydnad  RLDN RLDF RLDA RLDM

Agility

Utställning

Övrigt  Vinst lilla KM lydnad 2011, Inkvalad till rallylydnads SM 2016, Årets rallylydnadsekipage  UBK 2016 och 2017

 

 

Trixie

Förare  Linda Heintie

Hund   RLDN  RLDF RLDA Trix

Ras      Blandras

Född    14-08-28


Bruks

Lydnad

Agility

Rallylydnad  RLDN RLDF RLDA

Utställning

Övrigt



datcha

Förare

Elisabeth Sterner

Hund LP1 LP11 RLDN RLDF RLDA RLDM Dakota "Datcha"
Ras Blandras
Född  2010-03-04

Bruks  
Lydnad LPI 1, LP11 2:a pris LKL 3
Agility  
Rallylydnad RLD N,RLD F,RLD A, RLDM
Utställning  
Övrigt  

lilillis

Förare   Li Hedenström

Hund    Sökh lll, SKH ll, SPH llBrigadens Iwer "Lillis"

Ras        Schäfer

Född      2013-11-02


 

Bruks Certpoäng Elit Sök, Uppflyttad elit skydd, Högre spår

Lydnad   Förstapris LKL1

Agility

Rallylydnad

Utställning

Övrigt    MT 535 poäng. Årets Bruksekipage UBK 2016. Brukshoppet UBK 2016. Stina Liljeqvists Minnespris UBK 2016. Årets Skyddsekipage och årets Sökekipage UBK 2017.

 

 

elisabeth alaska 

 

Förare: Elisabeth Gräslund Berg

Hund: Björnsjöns Miss Afrodite "Alaska"

Ras: Vit Herdehund

Född: 2013-07-29


Bruks: Uppflyttad till lägre

Lydnad:

Agility:

Rallylydnad:

Utställning:

Övrigt:  MH, BRUKSHOPPET UBK 2017

 

Hampus o Cora

Förare  Hampus Stavem

Hund   LD startklass Cherberos Cora  

Ras      Belgisk vallhund Malinois

Född   2016-08-14


 

Bruks    Uppflyttad till lägre 

Lydnad  LD startklass, 1:a pris lydnadsklass1

Agility 

Rallylydnad

Utställning  BIM och HP valpklass,  VG Juniorklass

Övrigt  Årets Lydnadsekipage AfBV 2017    

piacollie
Förare Pia Selin
Hund LP1 LP11 SPH111 Seamist Ice Nougat "Ninja"
Ras Collie
Född 2009-01-24

Bruks Godkänd elitklass spår, Godkänt BH
Lydnad LPI, LPII
Agility  
Rallylydnad  
Utställning  
Övrigt MH
nova
Förare Aurora Hultqvist
Hund SE AGCH SE AG(HOPP)CH
Nova "Nova"
Ras Shetland sheepdog
Född  


Bruks  
Lydnad  
Agility SE AGCH SE AG(HOPP)CH  Kavlat in individuellt till SM i agility 2013. Distriktsmästare i Upplandsdistriket i agility 2012. Tvåa årets agilityhund UBK 2012
Rallylydnad  
Utställning 2:a Ökl
Övrigt 1:a agility-KM 2009 Ind. kvalad till agility-SM 2011

 

Baba Yaga1
Förare

Yezica Norling

Hund Miss Magoos Baba Yaga "Yaga"
Ras Australisk kelpie
Född  2009-07-13

Bruks Uppflyttad till högre spår
Lydnad 1:a pris Lydnadsklass 2
Agility  
Rallylydnad  RLDA, tävlar mästarklass 
Utställning  Exellent öppen klass
Övrigt

GK doftprov K9NW

MH, BHP

 

 

Knasan1

Förare: Birgitta Andén

Hund: Rowntree Just My Style "Juzzan"

Ras: Engelsk Springer Spaniel

Född: 2015-04-22


Bruks:

Lydnad:  Uppflyttad ur startklass, andrapris LKL1

Agility:

Rallylydnad:

Utställning:

Övrigt: Godkänt BPH, Godkänt DP klass1, Känd mental status (MH)

 

heinz
Förare Jenny Schultzberg
Hund KORAD TJH(RH)
Grim-Keepers Castro "Heinz"
Ras Dobermann
Född  2007-03-11

Bruks Godkänd högreklass spår
Lydnad
Agility
Rallylydnad
Utställning
Övrigt Tjänstehund räddning
Certifierad besöks- och terapihund
KORAD, MH
josef
Förare Malin Johansson
Hund Josef "Josef"
Ras Border collie
Född

 2009-04-22


 

Bruks  
Lydnad 1:a pris Lydnadsklass I
Agility  
Rallylydnad  
Utställning  
Övrigt Tävlar i Nosework, godkänt doftprov klass1.

 

pudelHelene

Förare  Helen Umberg

Hund    Super Sonic´s Cover Girl "Disney"

Ras       Dvärgpudel

Född     2011 – 01-27


Bruks

Lydnad

Agility    Agilityklass 3, Hoppklass 3

Rallylydnad

Utställning

Övrigt  Årets agilityhund UBK 2014     

 

gizmo
Förare Angelica Persson
Hund LPI LPII RLDN RLDF RLDA
Pomking Don Giovanni "Gizmo"
Ras Pomeranian
Född 2006-11-10

Bruks  
Lydnad

LPI, LPII, LP111

1:a pris LKLelit

Agility  
Rallylydnad  RLDN, RLDF,RLDA,
Utställning  
Övrigt  Tävlar rallylydnad mästarklass

härvanalle

Förare Tina Hansson

Hund Midimys Härva "Härva"

Ras Mittelspitz

Född 09-11-13


Bruks

Lydnad Andra pris LKL1

Agility Uppflyttad till klass3 i hopp , 3 pinnar i agility klass 2

Rallylydnad

Utställning Exellent på utställning

Övrigt Tränar spår och freestyle, Godkänt lämplighetstest för vårdhund, KM-vinnare agiliy small 2015 Godkänt doftprov Nosework klass1,1diplom NW klass1 TEM

 

 

Maria Piri 

Förare: Maria Fondelius

Hund: KORAD SE LCH  SE UCH SE AG (HOPP)CH SE AGCH LP11 LP111 RLDN RLDF RLDA Hyzz Bonuz Piri-Piri  "Piri"

Ras:  Australian Kelpie

Född: 2007-08-15


 Bruks: Uppflyttad högre spår

Lydnad: Svensk lydnadschampion

Agility: Svensk agilitychampion, Svensk hoppchamipon

Rallylydnad: RLDN RLDF RLDA har startat mästarklass

Utställning: Svensk utställningschampion

Övrigt: Kvalad till agility SM 2015, 2016, 2017, 2018, kvalat till agility SM lag 2015. MH

 

thumbnail_Cassie&Marialiten

Förare: Maria Fondelius

Hund: SE AGCH AGD11 Cascabel "Cassie"

Ras: Australian Kelpie

Född: 14-01-01


Bruks:

Lydnad:

Agility: SE AGCH, AGD 11

Rallylydnad: två godkända reultat rallylydnad nybörjarklass

Utställning:

Övrigt: Kvalad till agility SM lag 2017 och 2018. Årets agilityhund Kelpieklubben 2017

Årets Agilityhund klass1 KBK 2016, Årets agilityhund klass11 KBK 2017. MH

 

 

 

Ankie och Zorro

Förare  Ankie Gran

Hund    LPI, RLD N, RLD F Tikk-A-Ring’s Old Empire Ale ”Zorro”

Ras       Engelsk springer spaniel

Född     2005-01-19


Bruks   

Lydnad   LPI

Rallylydnad   RLD N, RLD F

Agility

Utställning   2:a ök

Övrigt    Genomfört MH, 1:a på skott. Godkänt anlagsprov viltspår, 2:a ökl viltspår, vinst Lilla Lydnads-KM 2012.

 

Våra fantastiska tävlingsekipage

Tävlar du för UBK eller UHU? Vill du vara med på hemsidan? Skicka information och en bild till webbansvarig. Glöm inte meddela nya resultat. Vi behöver följande info: Förarens namn.Hundens namn (stamtavlenamn + tilltalsnamn), födelsedatum, ras. Era bästa meriter. Foto (storlek 210*330 px) - helst på både föraren och hunden.